Pomysły na owsianki

25 marca, 2023

Owsianka nadal wielu osobom kojarzy się z papką bez smaku. Pewnie wynika to z doświadczeń z dzieciństwa. W mojej praktyce zawodowej sporo osób udało mi się przekonać do tego typu posiłku. Co więcej, niektórzy wręcz pokochali owsianki! Jeśli Tobie również owsianka kojarzy się z papką bez wyrazu lub szukasz inspiracji, koniecznie kliknij po więcej!

To jeden z szybszych i prostszych, a jednocześnie bardzo wartościowych posiłków. Płatki owsiane można podać na wiele sposobów, z różnymi dodatkami - tradycyjna gotowana owsianka, płatki błyskawiczne z jogurtem, pieczona owsianka, w formie placków, budyniu, babeczek, batonów. Coś byście jeszcze dodali?


Dlaczego warto jeść owies?

Ziarna owsa zawierają węglowodany złożone, aminokwasy egzogenne (takie, które muszą być dostarczone z pożywieniem) oraz sporo tłuszczu (w porównaniu do innych zbóż), a są to głównie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe korzystne dla naszego zdrowia. Owies dostarcza też wielu witamin (głównie z grupy B) i składników mineralnych (m.in. magnez, żelazo, cynk), jest bogaty w antyoksydanty, m.in kwas fitynowy i polifenole, ma właściwości obniżające cholesterol, a dzięki zawartości rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego poprawia pracę jelit oraz normalizuje poziom glukozy we krwi.

Dla mnie owsianka to idealna kolacja, ewentualnie drugie śniadanie. W chłodniejsze dni z dodatkiem cynamonu, orzechów, a podczas lata z sezonowymi owocami i jogurtem lub w formie batoników, wygodnych do spożycia poza domem.

Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na płatki owsiane i urozmaicenie swoich posiłków.

Zachęcam do wypróbowania!


Designed and programmed by: